Vara schimbă regulile cafelei. Un espresso fierbinte, băut cu aerul preocupat al celui care are trei deadline-uri și o ședință pe Teams, începe să pară o decizie luată împotriva interesului personal. În locul lui apare cafeaua cu gheață, cu lapte spumat la rece, siropuri, fructe, mentă, cocos, uneori și un strop de alcool, pentru zilele în care agenda a capitulat oficial.

Partea bună este că băuturile de cafenea au ajuns mult mai ușor de făcut acasă, fără să transformi bucătăria într-un laborator în care lipsesc numai halatul și ochelarii de protecție. Espressoarele De’Longhi Rivelia Start și Eletta Explore sunt gândite exact pentru zona aceasta de băuturi calde, reci și Cold Brew, cu peste 50 de rețete disponibile, tehnologie LatteCrema Hot și LatteCrema Cool pentru spumă de lapte caldă sau rece și Cold Extraction pentru Cold Brew preparat în mai puțin de cinci minute.

Rețeta perfectă cu espressorul Rivelia

Când ești realizatorul unei emisiuni TV – da, știu că sună bine, dar vine la pachet cu multe responsabilități – ai o mulțime de lucruri de făcut și trebuie să fii mereu în „priză”, alături de echipa de producție. Daaar… se pare că am descoperit rețeta perfectă pentru ca toată lumea să fie fericită și eficientă. Hai să vă povestesc și vouă! Sunt câteva lucruri care mi-au plăcut imediat la espressorul Rivelia, chiar din momentul în care l-am descoperit.

În primul rând, cele două containere pentru boabele de cafea. Poți avea, de exemplu, într-unul cafeaua preferată, iar în celălalt cafea decofeinizată. Asta înseamnă că te poți bucura de mai multe băuturi pe bază de cafea într-o singură zi, fără să te gândești la cantitatea de cofeină. Apoi, râșnița din oțel, similară celor folosite la espressoarele profesionale, care scoate tot ce e mai bun din fiecare bob. Iar spuma de lapte… dacă mă cunoașteți, știți deja că sunt fan De’Longhi. Acasă am un Eletta, așa că și colegii mei din departamentul de imagine au primit, drept răsplată pentru merite deosebite, un Rivelia. Îmi place să-mi răsfăț echipa, pentru că așa știm că ne putem baza unii pe alții la orice oră din zi și din noapte… cu puțin ajutor!

În spatele fiecărui proiect reușit se află, de cele mai multe ori, o zi lungă și o cafea bună, nu-i așa? Iar când programul ne aduce împreună, evident că ne punem pe testat și creat rețete noi, după gust, inspirație și chef de experimentat. Și pot să vă spun că nu ducem deloc, dar deloc, lipsă de creativitate!

Cele două carafe ne oferă libertatea de a prepara băuturi atât cu spumă caldă, cât și cu spumă rece, în funcție de sezon și de momentul zilei. Pentru mine, asta înseamnă mai mult decât un espressor bun. Înseamnă libertatea de a-mi alege cafeaua în funcție de starea de moment, fără compromisuri la gust și cu aceeași energie pe care o investim, zi de zi, în fiecare subiect și în fiecare episod al emisiunii! În plus, echipa mea este parte din familie, iar bucuria lor este și bucuria mea! Dacă v-am făcut poftă de o cafea bună și vă gândiți să vă luați un espressor minunat, am o veste bună: pe pagina De’Longhi puteți folosi codul meu de reducere MARIA15 și beneficiați de un EXTRA discount la espressoare. Sper să vă fie de folos și să vă bucurați de fiecare ceașcă de cafea!

Și pentru că suntem în plin sezon estival, mai jos sunt șase cafele de vară cu personalități diferite: unele elegante, unele obraznice, unele vegane, unele cu alcool, toate suficient de interesante cât să merite pahar înalt, gheață bună și o după-amiază fără grabă. Și toate pot fi preparate cu un espressor Rivelia sau Eletta!

Iced Black Jack – cafea, bourbon și cireșe amarena, pentru adulți care au trecut de faza siropului de vanilie

iced black jack De’Longhi

Iced Black Jack este cafeaua rece care intră pe ușă cu pălărie, pantofi lucioși și aer de club american unde cineva sigur a pierdut o sumă indecentă la poker. Rețeta oficială De’Longhi combină boabe Arabica single-origin cu note fructate, 100 ml lapte rece semi-degresat, 30 ml bourbon whiskey, 10 ml sirop de cireșe, cireșe amarena pentru decor și gheață. Prepararea începe cu paharul umplut cu cuburi de gheață, continuă cu siropul de cireșe și bourbonul, apoi cu un espresso, iar la final intră spuma rece de lapte, turnată lent pentru efectul stratificat.

E o cafea de vară cu alcool, deci intră clar în categoria „după-amiază fără ședințe”. Bourbonul aduce vanilie, lemn dulceag și o căldură discretă, iar cireșele amarena duc băutura spre desert, dar fără să o transforme într-un milkshake timid. Bourbonul, ca regulă, trebuie să fie produs în SUA, să aibă cel puțin 51% porumb în amestecul de cereale și să fie maturat în butoaie noi de stejar ars, de unde vin multe dintre notele sale dulci, lemnoase și condimentate.

Partea cea mai interesantă (și delicioasă) vine de la cireșele amarena. Fabbri, una dintre cele mai cunoscute case italiene asociate cu ele, spune că Amarena Fabbri este făcută din cireșe negre fără sâmburi, semi-confiate în sirop, după rețeta fondatorului, transmisă din generație în generație din 1915. Dintr-odată, cele două cireșe de pe marginea paharului par mai puțin decorative și mai mult ca niște doamne italiene care știu exact ce fac.

Cold Tiki Vegan Latte – vacanță tropicală, dar cu ovăz și scorțișoară

Cold Tiki Vegan Latte De’Longhi

Cold Tiki Vegan Latte are o idee foarte clară despre sine. Vrea să fie rece, vegetal, aromat și ușor exotic, fără să alunece în zona băuturilor care par create de cineva rămas singur cu 14 siropuri colorate. Rețeta De’Longhi folosește boabe Arabica, 200 ml băutură rece din ovăz, sirop de migdale, scorțișoară, ghimbir ras, coajă de lime și gheață. Băutura este recomandată pentru Eletta Explore, fiind o combinație de arome condimentate într-o bază vegetală rece.

Numele „Tiki” trimite inevitabil spre cultura barurilor tropicale americane. Povestea merge spre anii ’30, când Ernest Raymond Beaumont Gantt, devenit Donn Beach, a deschis Don’s Beachcomber la Hollywood și a creat universul cocktailurilor Tiki, cu rom, decor tropical și rețete uneori păstrate în coduri misterioase. Cold Tiki Vegan Latte împrumută spiritul de acolo, dar îl duce în zona cafelei reci cu lapte de ovăz, migdale și mirodenii.

Ghimbirul face băutura mai vioaie, scorțișoara îi dă căldură aromatică, iar lime-ul taie dulceața cu o lovitură mică și isteață. E cafeaua potrivită pentru cineva care vrea ceva rece, dar se uită cu suspiciune la combinațiile foarte dulci. Merge bine într-un pahar înalt, cu gheață multă, fără grabă și fără pretenția că vara trebuie suportată cu stoicism. Vara se negociază. De obicei, cu spumă rece.

Cold Latte & Mint – cafeaua rece care face ordine în caniculă

Cold Latte & Mint

Cold Latte & Mint e varianta elegantă a ideii „ce-ar fi să punem mentă în cafea?”. Pe hârtie sună riscant. În pahar, dacă proporțiile sunt respectate, funcționează surprinzător de bine. Rețeta oficială De’Longhi include boabe 100% Arabica, 200 ml lapte degresat rece, 20 ml sirop de mentă, mentă proaspătă pentru decor și gheață. Se pune siropul în pahar, se prepară Cold Milk, separat se face espresso, apoi espresso-ul se toarnă lent peste băutură, ca să plutească deasupra.

Rezultatul arată spectaculos: bază de mentă, lapte rece, cafea la suprafață și frunză verde deasupra. E băutura care poate convinge un apartament de oraș că primește brusc o briză, deși afară asfaltul face valuri și aerul condiționat din autobuz a capitulat la Piața Romană.

Menta are istorie lungă în băuturile reci, mai ales prin zona cocktailurilor de vară. În cafea, însă, cere un pic de măsură. Prea mult sirop și ajungi la impresia că bei espresso după ce ai mestecat pastă de dinți pentru adulți anxioși. Cantitatea din rețetă păstrează balansul: 20 ml pentru aromă, lapte rece pentru corp, espresso pentru amăreală, gheață pentru scenografie.

Cold Berry Oat Milk – fructe de pădure, lapte de ovăz și o cafea care pare mai inocentă decât este

Cold Berry Oat Milk

Cold Berry Oat Milk intră în familia cafelelor reci vegetale, dar are o mică ambiție de desert de vară. De’Longhi o construiește din 200 ml băutură rece din ovăz, două linguri de fructe de pădure proaspete, 10 ml sirop de zahăr și cuburi de gheață. Pașii sunt simpli: fructele și siropul intră în pahar, se amestecă ușor, apoi se prepară Cold Milk direct peste ele, iar la final se decorează cu fructe proaspete.

Cafeaua joacă acum alt rol. Băutura mizează mai mult pe spuma rece și pe contrastul dintre ovăz și fructe decât pe imaginea clasică de espresso întunecat. Tocmai de aceea e bună pentru cei care vor o băutură rece cu ADN de cafenea, dar cu prospețime de mic dejun leneș.

Laptele de ovăz are avantajul că duce bine aromele de fructe, iar textura lui rotundă ajută spuma rece să pară generoasă. Fructele de pădure aduc aciditate și culoare, două lucruri pe care cafeaua rece le primește cu brațele deschise, mai ales când termometrul a decis să fie obraznic. E o băutură fotogenică, dar și una logică: dulce cât trebuie, cremoasă, rece, cu suficientă vivacitate încât să nu pară un desert deghizat în băutură sănătoasă.

Cold Amarena Oat Flat White – flat white-ul care a plecat în Italia și s-a întors cu brandy

Cold Amarena Oat Flat White

Cold Amarena Oat Flat White e o combinație mai matură, cu 150 ml băutură rece din ovăz, 10 ml sirop de vișine amarena, 30 ml brandy, două cireșe amarena, gheață și boabe 100% Arabica. Se recomandă umplerea paharului cu gheață, adăugarea brandy-ului, apoi a siropului de amarena, o amestecare blândă și prepararea unui Cold Flat White direct în pahar. La final vin cele două cireșe amarena.

Flat white-ul are o poveste disputată între Australia și Noua Zeelandă, iar lumea cafelei a reușit să transforme o băutură cu espresso și lapte într-un mic conflict cultural cu spumă fină. În definiția modernă, flat white-ul are proporție mai mare de cafea față de lapte decât un latte și un strat subțire de microspumă, fără pălăria groasă a cappuccino-ului. Originile sale rămân disputate, cu revendicări din Australia și Noua Zeelandă, iar popularizarea globală a venit prin cultura cafenelelor de specialitate.

În varianta rece cu amarena, băutura devine mai teatrală. Ovăzul înmoaie muchiile cafelei, brandy-ul pune o notă de salon vechi, iar siropul de vișine aduce partea de desert italian. E una dintre acele cafele care se beau încet, fiindcă paharul are straturi, iar straturile cer respect. Sau măcar o linguriță lungă și un scaun comod.

Cold Coconut Coffee – desert rece cu cafea, cocos și ciocolată

Cold Coconut Coffee

Cold Coconut Coffee e cea mai răsfățată dintre cele șase. Rețeta folosește boabe 100% Arabica, 200 ml lapte degresat rece, 20 ml sos de ciocolată, 20 ml cremă de cocos, frișcă după gust, fulgi de ciocolată neagră și gheață. Se pune sosul de ciocolată în pahar, se adaugă crema de cocos, se prepară espresso-ul, se amestecă, apoi se face Cold Milk direct în pahar. Frișca și ciocolata rasă încheie spectacolul.

Discreția a ieșit până la magazin și s-a întors cu frișcă. Cold Coconut Coffee este pentru zilele în care cafeaua poate deveni desert fără să ceară scuze. Cocosul se potrivește bine cu ciocolata, iar espresso-ul ține totul la distanță de zona puerilă. E rece, cremoasă, dulce, dar cu amăreala cafelei care apare la momentul potrivit, ca un prieten care știe când conversația devine prea siropoasă.

Pentru un rezultat reușit, contează paharul. Un pahar înalt sau termic ajută straturile să se vadă frumos, iar gheața ține textura curată mai mult timp. Dacă frișca devine munte, băutura intră în zona de desert complet. Dacă frișca rămâne modestă, cafeaua păstrează o alură de băutură rece sofisticată. Ambele variante au publicul lor.